• Noc w Ligoniu

     • Z 26 na 27 października uczniowie klasy II A liceum spędzili w szkole noc na wspólnych rozmowach, zabawach i grach. Czas ten był okazją do lepszego poznania się i integracji młodzieży.

     • Uzależnienie od mass mediów

     • W dobie komputerów, tabletów, telefonów komórkowych, smarfonów kształtuje się społeczeństwo sieciowe, w którym sieć internetowa, portale społecznościowe zastępują więzi społeczne. W związku z tym, iż nowe media pełnią coraz więcej funkcji w naszym życiu, istnieje ryzyko uzależnienia się od nich....

      Pani Anita Jurczyk – Gniełka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w ramach lekcji wychowawczej w klasie IIa, poprowadziła warsztat „Uzależnienie od mass mediów”, omawiając z młodzieżą ten trudny temat. Spotkanie było dla młodzieży okazją do autorefleksji.

     • Ogólnopolski Tygodnia Kariery

     • W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery gościliśmy w naszej szkole panie: Karinę Grudziecką –Polowy - doradcę zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy oraz Monikę Przybylską – Trzeciak z punktu pośrednictwa pracy w Chorzowie...

      Specjalistki udzielały uczniom wsparcia w podejmowaniu decyzji zawodowych poprzez indywidualne rozmowy i konsultacje. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

     • Warsztaty w ramach Budżetu Obywatelskiego

     • W srodę 10.10.2018 r. odbyły się kolejne warsztaty filmowo fotograficzne w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tym razem spotkaliśmy się z Panem Marcinem Kondraciukiem i realizowaliśmy II część działań operatorskich na terenie miasta Chorzowa. Finał już niebawem i będziemy mogli zaprezentować efekty naszych działań. Poniżej fotorelacja z warsztatów. Serdecznie zapraszamy.

     • Wystawa i Giełda Minerałów

     • Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w jesiennej Wystawie i Giełdzie Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. W tym roku na wycieczkę wybraliśmy się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Grupę przywitał organizator wystawy Mirosław Gumienny.Jak nas poinformował, do Katowic przyjechało 120 wystawców z całego kraju (rzemieślnicy, jubilerzy),prezentując piękną biżuterię, niezwykłe wyroby jubilerskie, półprodukty do tworzenia biżuterii naturalnej oraz kolekcjonerzy minerałów, skał, skamieniałości...

      Młodzież z dużym zainteresowaniemuczestniczyła w warsztatach ze znajomości minerałów i skamieniałości. Poznała swoje minerały zodiakalne. Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale także zakupić prezentowane na giełdzie okazy. Na uwagę zasługiwały zarówno kolekcje z polskich zbiorów jak również egzemplarze pochodzące z różnych części świata.Giełda Minerałów to ciekawa lekcja geologii.

     • Jak aktywnie spędzić czas w sobotnie przedpołudnie…? czyli Dzień Otwarty Oczyszczalni Ścieków KLIMZOWIEC

     •  

      Tradycją naszej szkoły stały się jesienne wycieczki do Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec”, prowadzonej przez Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (ChŚPWiK). W tym roku wydarzenie to miało miejsce                w sobotę - 29 września 2018 r.

      Grupę powitał osobiście kierownik oczyszczalni, p. Piotr Banaszek. Mimo że dla większości z nas była to już kolejna wizyta w oczyszczalni, chłonęliśmy wszystkie informacje przekazywane przez organizatorów...

      Zostaliśmy oprowadzeni po części mechanicznej i biologicznej, gdzie krok po kroku opowiadano nam o wszystkich procesach prowadzących do uzyskania ścieku oczyszczonego oraz o zastosowanej technologii służącej do pozyskiwania biogazu, a w następnej kolejności energii elektrycznej.

       Niewątpliwą atrakcją naszej wycieczki była możliwość zobaczenia panoramy Klimzowca z pomostu zainstalowanego na Wydzielonych Komorach Fermentacyjnych na  wysokości ok. 30 m!!!

     • Kiermasz ciast

     • Za nami kiermasz ciast zorganizowany przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu, z którego dochód zostanie przekazany Fundacji „Mam Marzenie”. Misją Fundacji jest spełnianie marzeń dzieci w wieku od 3 do 18 lat, cierpiących na choroby zagrażające życiu. Są to dzieci, które leczą się na oddziałach onkologicznych i hematologicznych.

      W imieniu Fundacji dziękujemy za pyszne wypieki wszystkim uczniom i ich bliskim, którzy włączyli się w organizację akcji.

     • Wybory do samorządu szkoły

     • 2. października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zebrani w sali gimnastycznej najpierw usłyszeli, co każdy z kandydatów chciałby zmienić w szkole lub, co nowego wprowadzić, działając w Samorządzie.

      Następnie każdy z uczniów miał możliwość oddania głosu na jedną z kandydujących osób.

       

      Wyniki wyborów w IILO są następujące:

      Wojciech Duda - 47 głosów
      Dominika Popiel - 19 głosów
      Natalia Ogryzek - 10 głosów
      Patrycja Brol - 8 głosów

       

      W Gimnazjum nr3 głosy rozdzielono pomiędzy:

      Martynę Pacoń - 35 głosów
      Paulinę Warzechę - 30 głosów
      Martynę Gajdę - 15 głosów
      Mateusza Rutkowskiego - 7 głosów
      Darię Korzonek  - 2 głosy.

     • Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim

     • 4 października 2018r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego po raz XLVI zainaugurowano kolejny rok akademicki. W uroczystościach wzięła udział p. dyr. Grażyna Widera.Dla nas to szczególna chwila. Jesteśmy dumni z faktu, że na mocy porozumienia współpracujemy z największym na UŚl wydziałem.

     • RAJD INTEGRACYJNY

     • 28 września 2018 r. odbył się tradycyjny Rajd Integracyjny społeczności naszej szkoły

      w Parku Śląskim. Rajd Integracyjny to coroczna impreza promująca zdrowy styl życia poprzez ruch na świeżym powietrzu i radość z  zespołowego działania. Poszczególne  klasy miały za zadanie dotrzeć do punktów orientacyjnych, na których czekały na nie przygotowane przez nauczycieli  quizy, pytania konkursowe i różnorodne zadania...

      Na jednym z punktów , usytuowanym koło restauracji "Łania" pytania dotyczyły zdrowej żywności i zbilansowanej diety. Na podstawie zdobytych punktów wyłoniono zwycięskie klasy, ale tak naprawdę zwycięzcami byliśmy wszyscy - wszyscy doskonale się bawili i zostali nagrodzeni ciepłym poczęstunkiem, przygotowanym na miejscu przez pracowników szkolnej kuchni.  Impreza była okazją do nieformalnych rozmów między nauczycielami i uczniami na co nie zawsze jest czas w szkole. Było nam bardzo miło, że spontanicznie dołączyli do nas tegoroczni maturzyści, którzy ukończyli już szkołę, ale chcieli zobaczyć się z młodszymi kolegami i nauczycielami.  Jedna z nauczycielek przyszła do parku ze swoim ukochanym psem, który od razu podbił serca wszystkich obecnych. Wspaniała, słoneczna pogoda sprzyjała odkrywaniu uroków polskiej, "złotej" jesieni.

     • WIZYTA W UŚ

     • Uczniowie klas maturalnych w ramach Dni Otwartych Wydziału Filologicznego UŚ uczestniczyli w dwóch ciekawych wykładach. Podczas pierwszego, wygłoszonego przez prof. dr. hab. Krzysztofa Uniłowskiego pt. „Conrad w perspektywie postkolonialnej”, usłyszeli  wiele ciekawostek z życia Josepha Conrada oraz poznali wpływ barwnej biografii pisarza na jego twórczość, ze szczególnym podkreśleniem znaczenia „Jądra ciemności”...

      Kolejne zajęcia nt. „Warsztat Maturzysty-proza życia czy liryczny nastrój?”, poprowadzone przez dr Magdalenę Piotrowską-Grot, to kompendium wiedzy, jak interpretować i analizować utwory literackie podczas matury pisemnej i ustnej.

      Oba wykłady były dobrą powtórką przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości.