DBI 2024 LEKCJE oline
- Czwartek, 14.03.2024, godz. 8.55 - 9.40
Jak odróżnić fake od newsa? (SPP)
Lekcja opiera się na wystąpieniach z Digital Youth Forum - wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Celem lekcji jest zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.
Maciej Kępka – absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pracuje w programie Dziecko w sieci przy projektach edukacyjnych. Zaangażowany w organizację Digital Youth Forum i Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Trener w tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Streetworker w Stowarzyszeniu Program Stacja, pracujący z młodymi osobami w kryzysie.
- Środa, 06.03.2024, godz. 08:55 - 9.40
Jak radzić sobie z dezinformacją? (SPP)
Na tej lekcji dowiedziecie się, czym jest dezinformacja i czemu jest groźna. Nie powiemy Wam, że TikTok i Instagram to samo zło, ale pokażemy jak bronić się przed szkodliwymi treściami. Poznacie też techniki dezinformacji takie jakie deepfake czy dowód anegdotyczny. Oprócz teorii, będzie także sporo praktyki – dowiecie się jak rozpoznawać fałszywe informacje i jak się przed nimi bronić.
Kamil Oleszkiewicz - specjalista w zakresie komunikacji kryzysowej i promocyjnej. Prowadzi szkolenia i seminaria z zakresu przeciwdziałania dezinformacji. Trener umiejętności miękkich i wystąpień publicznych. Działacz społeczny w ramach programów Unii Europejskiej. Doświadczenie zdobywał w organizacjach pozarządowych i non-profit.
- Środa, 28.02.2024, godz. 08:55 - 9.40
Ciało nie określa. Marta Wojtas (FDDS).
Celem zajęć jest przybliżenie uczniom tematu ciałoneutralności. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się jedynie na ocenie wyglądu. Przez zadania praktyczne poszerzą również perspektywy postrzegania siebie i własnego ciała.
Marta Wojtas – psycholożka, trenerka, w trakcie 4-letniej szkoły psychoterapii w podejściu psychodynamicznym. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Studium Komunikacji Międzykulturowej Uniwersytetu w Tampere w Finlandii. W FDDS koordynuje prace Poradni Dziecko w Sieci, pracuje indywidualnie z nastolatkami oraz rodzicami. Prowadzi grupy rozwojowe. Autorka artykułów poświęconych problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie oraz scenariuszy zajęć edukacyjnych.
- Czwartek, 29.02.2024, godz. 8.55 - 9.40
Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline? (SPP)
Celem zajęć jest przybliżenie uczniom tematu cyfrowego dobrostanu oraz przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem. Podczas naszej rozmowy skupimy się na zjawisku uzależnienia od urządzeń ekranowych, a także omówimy, jak już teraz można dostosować ustawienia swojego smartfona, aby prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.
Natalia Wójcicka – młodsza specjalistka ds. aktywizacji dzieci i młodzieży w Zespole Projektów Społecznych i Współpracy Międzynarodowej w Dziale Profilaktyki Cyberzagrożeń. Od 2023 r. pracuje w NASK. Wspiera koordynację młodzieżowego panelu doradczego działającego przy Polskim Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Doświadczenie w tym zakresie zdobyła organizując wydarzenia typu silent disco w szkołach, w tym szkołach specjalnych, na obozach i festynach, a także pracując w szkole. Jest absolwentką Uniwersytetu SWPS na kierunku psychologia.